سخنرانان کلیدی و هیأت علمی

 

سید مصطفی رسولی- شهردار همدان

موضوع سخنرانی: شهر سبز پایدار

 

دکتر کیوان صائب

سرپرست دانشگاه آزاداسلامی واحد پرند

موضوع سخنرانی: فلزات سنگین و سلامت انسان

 

دکتر حسین گنجی دوست

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دانشگاه تربیت مدرس

 

Dr.AMIR SAMADI

دکتر امیر صمدی

هیأت علمی گروه مهندسی آب

دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

 

Dr.MOHAMMAD HOSEIN SAYADI

دکتر  محمدحسین صیادی

دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه بیرجند

موضوع سخنرانی: فناوری های نوپدید در محیط زیست

 


دکتر محمد دلنواز

استادیار گروه مهندسی عمران محیط زیست

دانشگاه خوارزمی

 

دکتر نادر مختارانی

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست

دانشگاه تربیت مدرس

 


دکتر فرناز امین صالحی

استادیار گروه مهندسی محیط زیست

موسسه آموزش عالی مهر البرز

عنوان سخنرانی: مدیریت جامع پسماند و نقش آموزش مداوم در اجرای موفق آن در کشور

برگزاری اولین سمینار بحران های محیط زیست با موضوع مدیریت منابع آب و تغییر اقلیم

اولین سمینار بحران‍های محیط زیست با موضوع مدیریت منابع آب و تغییر اقلیم از سلسله سمینارهای سومین همایش و نمایشگاه محیط زیست و بحران های پیش رو روز پنج شنبه مورخ 19 شهریور 94 در سالن اجتماعات ستاد مدیریت بحران منطقه 5 تهران برگزار گردید. در این سمینار علمی، اندیشمندان در 5 بخش به ارائه نتایج تحقیقات و تجربیات خود پرداختند.

سخنرانی افتتاحیه توسط دبیر ستاد بحران و جانشین شهردار منطقه 5 تهران ایراد شد و ایشان ضمن خوشامدگویی به حاضرین و سخنرانان بر ضرورت توجه به بحث محیط زیست تأکید کردند. سپس جناب مهندس حامد حقی مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران از برگزارکنندگان این سمینار، ضمن اشاره به فعالیت های موسسه به معرفی سخنرانان پرداخته و اظهار امیدواری کردند این گونه هم اندیشی ها ازین پس بیشتر و با کیفیت روزافزون برگزار خواهد گردید.

سخنرانی سوم با موضوع ترمینولوژی مدیریت بحران منابع آب توسط جناب دکتر حسین مهاجری رییس دبیرخانه مدیریت بحران منابع آب و انرژی ارائه گشت و طی آن به بحث واژه شناسی بحران و همچنین آمار و اطلاعات تولید و مصرف آب در جهان و ایران پرداخته شد.

سخنران بعدی مدیرعامل شرکت مهندسی ماه دانش عطران و مترجم کتاب Water Loss Control جناب آقای عادل علاف صالحی صحبت های خود را با موضوع اصول مدیریت تلفات آب شرب و کشاورزی، آغاز کردند و پس از ارائه آمار و اطلاعات تلفات در بخش شرب و کشاورزی در نهایت به بحث مهم آب بها پرداخته و تأکید کردند برای حل مشکلات عدیده بوجود آمده در مورد مدیریت منابع آب، مقصر اصلی آب بها بوده و تا قیمت آب، چه در بخش شرب و چه کشاورزی، مقدار واقعی خود را نیابد مشکلات مالی و در نتیجه فرسودگی شبکه آبیاری که منجر به تلفات 65 تا 70 درصدی آب می گردد، مرتفع نخواهد شد.

محور سخنرانی بعدی که توسط جناب مهندس شهرام بیگ زاده مدیرعامل شرکت طرح و توسعه آبسان پارس ارائه گردید، بررسی سهم تغییر اقلیم و مدیریت منابع آب در خشک شدن دریاچه ارومیه بود. ایشان با بررسی مدل های GCM در خصوص تغییرات دما، بارندگی، آب و هوا به پیش بینی بارندگی تا سال 2100 پرداخته و در نتیجه مشخص کردند که تغییر اقلیم به تنهایی سبب خشک شدن دریاچه ارومیه نبوده و حتی می توان گفت که اثر بسیار کمی نیز داشته است. ایشان دلیل اصلی بروز خشکی دومین دریاچه بزرگ آب شور جهان را مدیریت نادرست منابع آب و تغییر کاربری در اراضی اطراف دریاچه دانستند.

 

در انتها جناب آقای دکتر عزت الله مظفری با سخنرانی پرانرژی خود به مرور مطالب کنفرانس اخیر برگزار شده در انگلستان با موضوع مدیریت مصرف آب پرداختند.

در پایان مراسم نیز شرکت کنندگان پرسش های خود را با سخنرانان مطرح نموده و برنامه برگزاری سمینار دوم با موضوع “مدیریت مصرف آب در کشاورزی” در تاریخ 20 آبان 94 اعلام گردید.

شایان ذکر است “سومین همایش و نمایشگاه محیط زیست و بحران های پیش رو” به نشانی www.envco.ir در اردیبهشت ماه 1395 در تهران برگزار خواهد شد و از اندیشمندان و پژوهشگران دعوت بعمل می آید تا نتایج پژوهش های خود را با دیگران در این رویداد به اشتراک بگذارند.

امید است با برپایی اینگونه همایش ها حداقل گام عملی کوچکی در حفظ محیط زیست و پیشگیری از بحران های بیشتر برداشته شود.

دیدن تصاویر بیشتر: www.mdatran.com

تاریخ : ۱۳۹۴/۸/۱۷